compaq
27 اسفند 1401 - 15:07

۸۶ طرح اضطراری به ارزش ۲۰ هزار میلیارد تومان برای حل تنش‌های آبی

در جلسه‌ای به ریاست مخبر مطرح شد که ۷۶۰ پروژه در طرح آبرسانی به شهرهای دارای تنش آبی تعریف شده که ۸۶ پروژه از این تعداد مربوط به طرح‌های اضطراری می‌شود که اعتبار مورد نیاز آن حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان است و در اختیار وزارت نیرو قرار می‌گیرد.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، در جلسه‌ای به ریاست محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور طرح‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت برای حل مسائل تامین آب شرب در کشور مورد بررسی قرار گرفت و راهکارهای لازم جهت تامین مالی 86 طرح اضطراری برای تامین آب شهرهای دارای تنش اتخاذ شد.

مخبر در این جلسه که پیش از ظهر امروز (شنبه) برگزار شد، با تاکید بر لزوم اجرای دقیق طرح‌های اضطراری تامین آب در سطح کشور، وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه را مکلف کرد در اسرع وقت برنامه جامع و زمان‌بندی‌شده اجرای این طرح‌ها را  به نحوی که منابع و اعتبارات مورد نیاز آن مشخص باشد تدوین و تا پیش از پایان سال ارائه دهند تا از ابتدای سال آینده طرح‌های مذکور هرچه زودتر آغاز شود.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین بر ضرورت سرعت بخشیدن به روند احداث آب‌شیرین‌کن در مسیر اجرای خطوط انتقال آب از دریا تاکید و خاطر نشان کرد: لازم است به‌منظور بهره‌برداری ساکنین مسیر خطوط انتقال آب، آب‌شیرین‌کن با سرعت احداث شده و طرح‌های خطوط انتقال نیز به‌صورت فازبندی‌شده مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

مخبر از وزارت نیرو خواست برنامه‌ای مشخص برای سال 1402 جهت جلوگیری از خروج آب‌های سطحی از کشور و نیز بهره‌برداری از منابع آب ژرف ارائه دهد و از وزیر کشور نیز خواست تا با همکاری وزارت امور خارجه تامین حقابه‌های لازم در مرزهای کشور مورد پیگیری جدی قرار گیرد.

در این جلسه که وزرای نیرو و کشور نیز حضور داشتند، گزارشی از وضعیت کلی منابع آب در سال آبی جاری و نیز میزان بارندگی تجمعی استانی از ابتدای سال آبی ارائه شد. بر اساس این گزارش متوسط بارش در کشور تاکنون 148 میلیمتر بوده که هنوز تا متوسط تجمیعی نرمال حدود 20 میلیمتر فاصله دارد.

همچنین گزارشی نیز از وضعیت برخی سدهای مهم و روند بهره‌برداری از مخازن سدهای کشور ارائه و اعلام شد که در حال حاضر 51 درصد از مخازن سدهای کشور پر است.

در ادامه این نشست همچنین توضیحاتی درباره طرح‌های اضطراری آبرسانی ارائه و تصریح شد 760 پروژه در قالب موافقت‌نامه طرح آبرسانی به شهرهای دارای تنش آبی تعریف شده که 86 پروژه از این تعداد مربوط به طرح‌های اضطراری می‌شود که اعتبار مورد نیاز آن حدود 20 هزار میلیارد تومان است.

در این جلسه پس از بحث و تبادل نظر در خصوص نحوه تامین اعتبار برای اجرای طرح‌های اضطراری تامین آب مقرر شد منابع مالی مورد نیاز اجرای طرح‌های اضطراری حداکثر تا فردا مشخص گردیده و در اختیار وزارت نیرو قرار گیرد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1099094